Obecnie coraz więcej spraw staramy się załatwić bez wychodzenia z domu, poprzez kanały komunikacji zdalnej. Wizyty u lekarzy w formie online stały się czymś powszechnym, jednak nie zawsze możliwe jest całkowite wyleczenie pacjenta bez dokładnego badania. Coraz częściej w formie online odbywają się też konsultacje z zakresu psychoterapii. Czy są one skuteczne?
Czym jest psychoterapia online?
Psychoterapia online opiera się na dokładnie takich samych założeniach, jak leczenie prowadzone w formie stacjonarnej. Specjalista, podczas poszczególnych spotkań, rozmawia z pacjentem, stawia diagnozę oraz wdraża odpowiedni sposób leczenia. Może również, w razie potrzeby, wystawić niezbędne skierowania czy zlecić przyjmowanie leków – możliwe jest to między innymi dzięki e-recepcie. Psychoterapia online, podobnie jak stacjonarna, nie wymaga fizycznego badania pacjenta. Może odbywać się przy włączonej lub wyłączonej kamerze, w zależności od zaleceń specjalisty czy preferencji pacjenta. Warunkiem przystąpienia do leczenia w tej formule jest posiadanie dostępu do komputera bądź urządzenia mobilnego i internetu. Spotkania z terapeutą odbywają się w różnych, także niestandardowych godzinach. Dla wielu pacjentów jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza że placówki stacjonarne zwykle są czynne jedynie rano lub w godzinach popołudniowych w dni robocze. Psychoterapia online zdobywa coraz większą popularność w placówkach prywatnych, choć czasami prowadzona jest również w publicznych zakładach opieki zdrowotnej.
Czy warto wybrać psychoterapię online?
Spotkania z terapeutą w wersji online zyskały dużą popularność w czasie pandemii, gdy niemożliwe było kontynuowanie leczenia w formie stacjonarnej. Po dziś dzień zarówno pacjenci, jak i terapeuci chętnie korzystają z tej formy. Przynosi ona wiele korzyści, przede wszystkim dając dostęp do specjalistycznej pomocy osobom wykluczonym, mieszkającym z dala od stacjonarnych ośrodków terapeutycznych. Dodatkowo psychoterapia online pozwala odbywać spotkania w dogodnym czasie, bez konieczności ścisłego dostosowywania się do godzin otwarcia przychodni. Dla wielu osób taka forma terapii jest o tyle korzystna, że nie zdecydowaliby się na leczenie w tradycyjnej formie, na przykład ze względu na brak intymności czy dyskrecji. Boją się, że ktoś zauważyłby to, że udają się na leczenie. Pozostaje jednak pytanie o skuteczność psychoterapii online – czy rzeczywiście przynosi ona oczekiwane rezultaty? Co do zasady, nie ma przeszkód, aby zastąpiła ona klasyczną formę leczenia. Psychoterapeuci uważają, że terapia online jest tak samo skuteczna, jak terapia stacjonarna, a w niektórych przypadkach może nawet dawać lepsze efekty. Pacjent odbywa sesje w dogodnym dla siebie terminie, co sprawia, że bardziej angażuje się w leczenie. Warto pamiętać, że w medycynie każdy przypadek traktowany jest indywidualnie, a ostateczną decyzję odnośnie formy terapii zawsze podejmuje specjalista. Może on zalecić leczenie w formie stacjonarnej, zdalnej bądź hybrydowej.