Czym jest hipnoterapia i na czym polega?

Hipnoterapia stanowi alternatywną metodę leczenia wielu schorzeń natury psychicznej. Choć nie zawsze przynosi oczekiwane efekty, to cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród specjalistów, jak i wśród pacjentów. Czym dokładnie jest hipnoterapia i kiedy warto ją stosować?

Hipnoterapia, czyli leczenie w stanie hipnozy

Hipnoterapia korzysta z dobrodziejstw hipnozy, a więc skupia się na wprowadzaniu pacjenta w odmienny stan świadomości, z możliwością wglądu w procesy, jakie zachodzą we własnej psychice. Obecnie bazuje się na hipnozie średniej, podczas której pacjent zachowuje pełną świadomość, a dodatkowo ma wgląd w procesy swojej psychiki. Dzięki temu może przypominać sobie pewne fakty ze swojego życia, odreagować emocje bądź pracować z nimi w sposób dosyć plastyczny. Hipnoterapia przebiega w spokojnej atmosferze – pacjent powinien przyjąć wygodną dla siebie pozycję, a następnie zostaje on wprowadzony przez specjalistę w stan hipnozy. Czasami można to osiągnąć poprzez na przykład odliczanie, w innych przypadkach terapeuta posiłkuje się różnego typu narzędziami, aktywując wybrane kanały zmysłowe. Następnie odbywa się rozmowa, która czasami zmienia się w monolog pacjenta – w zależności od potrzeb i jego własnych preferencji. Specjalista przez cały czas nadzoruje jego reakcje oraz kontroluje wypowiadane słowa.

Czy hipnoterapia jest bezpieczna?

Alternatywne formy leczenia zwykle budzą wiele wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa oraz skuteczności. Czy hipnoterapia jest bezpieczna? Prowadzona przez dobrego specjalistę, nie niesie za sobą żadnego zagrożenia. Warto mieć świadomość, że nawet w klasycznej terapii korzysta się niejako z hipnozy, a więc z głębokiego zaglądania w procesy, jakie zachodzą w psychice pacjenta. Ten jednak zwykle nie jest tego świadomy, dlatego propozycja hipnoterapii może u niego wywołać pewien lęk i zaniepokojenie. Niemniej jednak hipnoterapia nie odwołuje się do zjawisk paranormalnych, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia pacjenta. Jedynie niebezpieczeństwo wiąże się z tym, że sesję prowadzić będzie nieodpowiednia osoba. Niestety, w wielu przypadkach hipnoterapeuci sami tytułują się w ten sposób, nie posiadając odpowiedniego przygotowania do pracy z pacjentem.

W takiej sytuacji terapia może okazać się nie tylko nieskuteczna, lecz nawet przyniesie więcej szkody, niż pożytku. Powinniśmy jednocześnie pamiętać, że hipnoterapia może być elementarną częścią terapii tradycyjnej – wtedy najczęściej wprowadzanie pacjenta w stan poszerzonej świadomości nie następuje podczas każdej sesji. Niektórzy specjaliści korzystają z niej pomocniczo, inni stale. Warto mieć świadomość, że może ona iść w parze na przykład z farmakoterapią, jeśli specjalista uzna to za konieczne. Hipnoterapii nie trzeba się więc bać, zwłaszcza że ma ona pewne potwierdzone rezultaty. Problemem jest fakt, iż niewielu profesjonalistów świadczy usługi w tym zakresie, zatem ciężko trafić na osobę, która rzeczywiście nam pomoże poradzić sobie z problemami natury psychicznej przy pomocy hipnoterapii.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *