Złość to jedna z emocji, która towarzyszy nam niemal każdego dnia. Często pojawia się podczas drobnych niepowodzeń czy starć z partnerem lub współpracownikami. Tak jak każda inna emocja złość jest nam potrzebna, by odpowiednio funkcjonować w społeczeństwie, powinniśmy jednak nauczyć się zdrowo ją przeżywać. Co zrobić, by nie tłumić jej w sobie, ale również nie krzywdzić naszego otoczenia nadmiernym jej wybuchem? Oto kilka praktycznych porad.
Zauważ i zaakceptuj
Aby nauczyć się w odpowiedni sposób regulować swoje emocje, bardzo ważne jest zauważenie ich, nazwanie i zaakceptowanie. W przypadku złości, gdy czujemy, że zalewa nas fala gorąca i zdenerwowania, warto na moment zatrzymać się, wziąć głęboki wdech i wydech oraz powiedzieć do siebie „czuję złość i jest to w porządku”. Zatrzymanie reakcji odruchowej, nazwanie emocji i zaakceptowanie tego stanu pozwala bardziej świadomie przeżywać go i zdecydować o tym, co z nim zrobimy. Warto też pamiętać o tym, że złoszczenie się nie jest niczym złym! Z pewnością wielu z nas spotkało się z brakiem akceptacji złości w dzieciństwie czy nawet w dorosłości. Tymczasem emocja ta często alarmuje nas na przykład o tym, że ktoś przekracza nasze granice.
Komunikuj
Kiedy „złapiemy” swoją emocję, po zakomunikowaniu tego sobie, warto opowiedzieć o tym światu zewnętrznemu. Gdy doświadczamy trudnej sytuacji w starciu z innymi osobami, możemy powiedzieć im wprost o tym, co czujemy. Bardzo pomocne jest tutaj użycie zdania: „Poczułem złość, gdy… (opis wydarzenia)”. Dla osób, które odruchowo tłumią to uczucie w sobie, będzie to doskonała metoda, by bezpiecznie „wyładować się”. Dla tych, którzy pod wpływem złości zazwyczaj urządzają awantury, wykorzystanie tego zdania pozwoli nieco ostudzić emocje, dzięki konieczności opisu zdarzeń.
Zadbaj o siebie
Trudne emocje bywają wyjątkowo dokuczliwe w sytuacjach, gdy my sami czujemy się źle. Przewlekły stres, nieustanne zmęczenie, niedoborowa dieta mogą być czynnikami, które powodują, że odczuwanie złości i rozdrażnienia będzie nasilone. Aby więc zdrowo przeżywać tę emocję, zadbajmy o zdrowe życie. Po pierwsze odpowiednio zbilansowane posiłki, które dostarczą nam składników odżywczych. Niektóre makro- i mikro elementy pomagają nam utrzymać równowagę psychiczną. Następnie odpowiednio dobrany ruch – najlepiej taki, który przynosi nam dużo radości i pomaga redukować stres. Na koniec higiena snu – chodzenie spać o tej samej porze, bez smartfona i przesypianie 7-8 godzin dziennie. Te podstawowe zdrowe nawyki pozwolą na to, by organizm pozostawał w równowadze, a co za tym idzie był bardziej odporny na trudne sytuacje.
Wykorzystaj znane ci ćwiczenia na wyrażanie złości
Nawet wtedy gdy regularnie dbamy o swoje zdrowie i staramy się prowadzić świadome życie, zdarzają się momenty, kiedy przeżywanie złości jest wyjątkowo trudne. Wydaje nam się, że zalewające nas uczucie jest tak silne, że nie potrafimy w żaden sposób sobie z nim poradzić. Warto mieć w zanadrzu kilka prostych ćwiczeń, które pomogą nam wyładować złość:
- krzycz z całych sił – możesz krzyczeć w domu w poduszkę lub pójść do lasu i pozwolić sobie puścić wszelkie hamulce;
- zmęcz się jak nigdy – dla niektórych będą to sztuki walki, dla innych intensywny bieg, podskoki lub taniec;
- podrzyj kartkę, uderz poduszkę lub znajdź inny, bezpieczny sposób, by wyładować swoją agresję;
- „wyżyj się” na kartce, malując swoją złość.