Szybkie tempo życia, natłok obowiązków, problemy w pracy iw domu, brak snu, izolacja, choroba – wszystko to wiąże się z ogromnym stresem. Życie w takich warunkach sprzyja rozwojowi poważnej choroby zwanej nerwicą. Dowiedz się, czym jest nerwica, jak ją rozpoznać, a co najważniejsze, jak ją wyleczyć. Zaburzenia nerwicowe mogą rozwijać się przez wiele lat, a objawy często są niejasne. Pacjenci często nie potrafią racjonalnie wyjaśnić, skąd biorą się ich obawy. Nie wiedzą też, jak z tym walczyć.
Jak objawia się nerwica?
Nerwica jest zaburzeniem psychotycznym, niepsychotycznym, w którym osoba cierpiąca na nią zachowuje prawidłową ocenę rzeczywistości. Mając wgląd we własne przeżycia, nie doświadcza poważnych zaburzeń w poczuciu rzeczywistości, dlatego zachowuje się podobnie do innych osób w swoim otoczeniu. Chociaż pojęcie nerwicy obejmuje szeroki zakres wyraźnie różnych stanów psychopatologicznych, z definicji nerwicy nie można utożsamiać z zaburzeniem psychotycznym, takim jak współistniejące zaburzenie psychotyczne. halucynacje lub urojenia. Głównymi cechami nerwic są uczucia strachu, nadmiernego strachu i niepokoju. Obecnie używa się innego terminu, który jest bardziej stygmatyzowany niż nerwica, a jest nim zaburzenie lękowe.
Jakie są przyczyny nerwicy?
Naukowcy wyróżnili kilka teorii prowadzących do powstania lęku. Należą do nich czynniki psychospołeczne i genetyczne. Czynniki genetyczne odpowiadają za 30% zaburzeń lękowych, podczas gdy czynniki środowiskowe odpowiadają za 70% i lęk napadowy. Naukowcy przypisują nerwicę skumulowanym stresującym wydarzeniom życiowym. Przyczyną nerwicy może być również wpływ rodziców, gdyż dynamiczny rozwój osobowości następuje w ciągu pierwszych 5-6 lat życia. Niektórzy badacze uważają, że przyczyną lęku jest odmowa rodziców na przyjęcie dzieci.
Jak sobie pomóc – nerwica?
Lęk może poważnie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Życie z kimś z zaburzeniami lękowymi nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy. Jest to zaburzenie odbierające radość, które czasami paraliżuje funkcje życia codziennego, od pracy po życie towarzyskie. Osoby z nerwicą unikają wyzwań i mogą stać się wycofane i pozbawione motywacji do życia. Jak się uspokoić i przezwyciężyć napady lęku? Warto zwrócić się o pomoc do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Podczas Porady psychologa, specjalista pomoże ustalić, czy niepokojące nas objawy to zaburzenia lękowe, które wymagają leczenia.
Dodatkowo warto prowadzić zdrowy tryb życia i ćwiczyć ćwiczenia relaksacyjne. Aby wspomóc leczenie lęku, należy zadbać o zdrowy sen, czas na bierny i aktywny wypoczynek oraz angażowanie się w czynności, które sprawiają przyjemność. Ćwiczenia, nawet łagodne, ale regularne, wyzwalają w organizmie produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Ważne jest również nawiązywanie kontaktów, ale z ludźmi, którzy naprawdę ci służą i przynoszą radość. Unikaj alkoholu, palenia i picia zbyt dużej ilości kawy. Nikotyna, kofeina i alkohol to substancje psychoaktywne, które nasilają objawy lękowe.